= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
אנשי המגל: הזדמנו שנייה מאת נתנאל באטוויניק
Forever People :
Second Chance  By: Nathaniel H. Botwinik

Anshey hamaagal/Forever_People-I-Logo.jpg


… Did you ever get that feeling, on your very own birthday, that you're like an invisible person and no one pays any attention to you? Well, with me, it's for real !!!

So begins the fascinating book “The Forever People: Second Chance”, as young David Green of London, England, sets out on a quest to discover the origins of his strange ability. The story takes us on a journey from London, across the continent of America, to a diplomat’s family in Egypt, to New Delhi, to a murder-mystery in Netanya, Israel. As the tale unfolds, we encounter three mysterious groups of powerful individuals who vie for power as they seek out other youngsters with equally exciting and strange powers.

The first in a series, “The Forever People: Second Chance”, is Nathaniel H. Botwinik’s first attempt at conveying his sense of wonder at the mysteries of the world, as he shares with us his unique and exciting imagination.

האם אי פעם הרגשתם, שאתם בלתי נראים ושאיש לא שם לב אליכם? אני כן. 

בגיל 7 מגלה דיויד כי יש לו את הכוח להפוך פעם בשנה, ביום הולדתו, לרואה ואינו נראה. במהלך השנים מצליחה אימו להסתיר את כוחו, אך בגיל 18 מחליט דיויד לצאת למסע בעקבות עברו. הוא לא יודע שכך הוא חושף את עצמו לקבוצה חזקה שמנסה להשתלט על בעלי הכוחות בעולם. דיויד יגלה שהוא לא בעל הכוח היחיד, אך הכוח שלו הוא זה שיציל את האנושות. מהודו ועד ישראל עוקב הספר אחרי האנשים המיוחדים האלו, והסכנות הטמונות להם מצד אנשים בעלי אינטרס אפל. מי היא אותה חברת "הזדמנות"? מי הזקנה המסתורית שמשנה דמויות? והאם יצליח דיויד לגלות מי הוא אביו? ומה הוא צריך לעשות עם הכוח המיוחד שלו? 

ספר ראשון בסדרה, "אנשי המעגל: הזדמנות שנייה", הוא נסיון מאת נתנאל באטוויניק להעביר את הרגשת פליאה שלו לתעלומות בעולם, כשהוא מתחלק אתנו את דמיונו המיוחד ומרתק.

Chapter 01 - Sample פרק 1 - לדוגמא

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =